SELAHATTİN BAYSAL

       1948 yılında Ermenek – ikizçınar Köyünde doğdum. İlk ve ortaokulu Ermenek’te , liseyi  Kahramanmaraş’ta tamamladım. 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesini bitirdim.

        1970 –1983 yılları arası Orman Bakanlığı ve Başbakanlıkta üst derece görevlerde bulundum.

        1983 yılında iş hayatına atıldım; İnşaat, gıda, turizm, dış ticaret, mühendislik ve enerji sektörlerinde muhtelif şirketler kurdu. Halen iş hayatına devam etmekteyim.

        Özellikle son yıllarda enerji sektöründe “ Yenilenebilir enerji  kaynakları” ile yakından ilgilendim. İzmir ve Çanakkale bölgelerinde Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük Rüzgar Enerji Santrali Projelerini geliştirdim.  Antalya – Kemer’de 5 yıldızlı Türkiz Otel ve Ayışığı isimli günübirlik turizm tesislerinin ortaklarındanım.

        Evli, biri üniversite mezunu diğeri üniversitede okuyan iki çocuk babasıyım. Eşi avukat olup devlet memurluğundan emeklidir yapmaktadır.

        Spor, müzik, okuma ve yabancı dil öğrenimi özel uğraşılarım arasındadır. Amatör bir ruhla  Halk musikisinde saz, Türk Sanat müziğinde ise tambur enstrümanlarını çalmaktayım. Batı dillerinden İngilizce ve Fransızcayı iyi derecede bilmekteyim. Orta Asya Türk lehçelerinden Türkmenceyi iyi derecede, Kazakça,Tatarca v.s diğer Türk lehçelerini orta derecede, az da Rusça bilmekteyim.

      Sovyet Rusya’nın dağılmasından sonra tüm çalışmalarını Türk devlet ve Toplulukları üzerinde yoğunlaştırdım. Bağımsız Türk Devletleri ile Türkiye arasındaki resmi olmayan ilişkilerin düzenlenmesi için “Dostluk Dernekleri”nin  kuruluşlarında görev aldım. Başlangıcından bu yana “Türkiye- Türkmenistan Dostluk Derneği” Genel Başkanı olarak görev yapmaktayım.  Türkmenistan Devlet Başkanı Sapar Murat Türkmenbaşı’nın başkanlığındaki “Dünya Türkmenleri Hümaniter (İnsancıl) Birliğinin” merkez yönetim kurulu üyesi ve bu birliğin Türkiye Şubesinin de başkanlığını yapmaktayım. Bu Birlik Afganistan, İran, Irak, Suriye, Kafkasya, Bulgaristan, Yunanistan Türkmenleri ve Gagauz Türkleri ile ilgili faaliyetlere katılmaktadır. Dünya Türkmenleri ile ilgili faaliyetlerinden dolayı Türkmenistan Devleti vatandaşlığı ve Türkmenistan devlet madalyası ile ödüllendirildim.

        İş hayatı gereği Amerika’lı, Danimarka’lı, Alman, Fin ve Japon birçok kişi ve firma ile ortaklık veya işbirliği bazında ilişkileri vardır.

        Diğer sosyal faaliyetleri arasında  “Tabiatı Koruma ve Ormancılık Vakfı” kurucu üyeliği,  merkezi Ankara’da bulunan “Temiz Enerji Vakfı” Üst Kurul ve Yönetim Kurulu üyeliği vardır. Ayrıca “Rüzgar Enerjisi Sanayici İşadamları Derneği”nin (RESSİAD) de kurucu üyesi olup, şu an genel sekreteridir.